ESCAPE HOUSE
Projeka apraksts no APSKATS ARHITEKTŪRA BŪVNIECĪBA DIZAINS 2022/#1
Autore: Agrita Lūse
Kādai jābūt dvēseliski izsmalcinātai mājai? Mājai, kas tapusi tikai un vienīgi saskaņā ar personīgo pasaules uzskatu par modernu telpu, filozofiju un labu gaumi? Mājai jābūt tādai, kurā pārņem patīkama vēlme norobežoties no publiskajiem notikumiem un kas vienlaikus būtu escape room – šajā gadījumā nevis bēgšana, bet patvērums. Miers, telpas stila tīrība un augstvērtīgs dizains, ko rada formu harmonija, – ar šīm vērtībām māja katru dienu uzrunā savus īpašniekus.
No iekšas uz āru
Privātmāja ir vienstāva, tapusi pārdomāti un rūpīgi, bez jelkādas steigas, pamazām attīstot domu par vēlamo gala rezultātu. Tās forma organiski radusies no iekšpuses uz āru, vienoti strādājot arhitektam un dizaineram. Faktiski telpu uzbūve un struktūra tika ietērpta fasādē. Vispirms dizainers Aleksejs Čurbakovs un pasūtītājs izplānoja mājas loģiku, pēc tam iecerētā dzīves telpa tika iesaiņota arhitektūrā. Atsevišķos gadījumos šis ir pareizākais ceļš, lai pilnībā izslēgtu lieku platību vai neizmantojamu telpu rašanos.
Funkcija un daba
Būtiskākās nolasāmās funkcijas ir vairākas – ēkas forma ir U veida, līdz ar to no katras telpas caur atvērto zaļo iekšpagalmu ir pārskatāmas visas citas; stiklotās fasāžu sistēmas veido caurspīdīgas sienas, ļaujot maigās dabas sajūtām ieplūst iekštelpās. Logi ir visām telpām, dienas gaismas ir pietiekami jebkur, taču ir kāda maza nianse – logi ir tikai uz pagalma pusi, pret ielu vērstā fasāde ir monolīta, sniedzot garāmgājējiem skaidru vēstījumu par norobežošanos no publikas.
Būvvalde – tas ir neticami! – atzinīgi novērtēja ēkas arhitektūras risinājumu, kas ir atbilstošs apkārtējai mazstāvu apbūvei un neizceļas ar liekām ambīcijām, toties tam ir izsvērtas proporcijas. Primāra ir bijusi iekštelpa, nevis āra formu demonstrācija. Māja nekonkurē arī ar dabu, bet laiž to iekšā.
Detaļas un faktūras
Māja nav tikai formu un dizaina apkopojums, bet gan īpašnieka otrs es, ar ko var veidot iedvesmojošu dialogu. Kompleksa pieeja, pasūtītāja domu gaitas un dzīves stila iepazīšana bija dizainera Alekseja Čurbakova izaicinājums un arī panākums. Bieži vien minimālisms asociējas ar atsvešinātību, stilistiski sterilu telpu, bet escape mājā minimālisms ir atvasināts īpašnieka vēlmju virzienā un iezīmē dažas ļoti precīzas nostādnes – maz mantu, nav lieku dekorāciju, aksesuāru, ar mēru parādās dabiskās faktūras un ir daudz slēpto detaļu.
Nav nekā lieka, bet ir kādas īpašas detaļas, kas māju padara omulīgu. Piemēram, skapja veramajā koka panelī iestrādātais rokturis pretskatā nav pamanāms, bet no sāna ir redzama plastika – ovāls, nedaudz izcelts iefrēzējums pilnkokā. Galdnieki, ironizē Aleksejs, bija sajūsmā par uzdevumu, toties patiesi priecājās par gala rezultātu un savu veikumu. Ieejas mezgla skapī ir gandrīz nepamanāmas nelielas atveres (perforējums) apakšējā daļā – dizaina detaļa ar funkcionālo estētiku, lai nodrošinātu virsdrēbju un apavu vēdināšanu. Koka paneļiem speciāli izvēlēts transcendentālais, melni beicētais osis. Formas ģeometrija un spēle ar faktūrām. Mēbelējumam un grīdas segumam izvēlēts cēlkoks valrieksts, kam raksturīgs īpatnējs zīmējums un nokrāsu bagātība un kas pats par sevi lieliski pilda dekoratīvo funkciju.
Mājas dzīvei piešķirts minimālisma vektors, bet darba kabinetā atļauta nelielas omulības un mājīguma vaļība, pa kādam paklājam un dažiem noskaņas elementiem. Toties dzīves telpai pilnībā jānodrošina iespēja atslābināties, nekas tam nedrīkst traucēt vai novērst uzmanību. Piemēram, blackout aizkari visās diennakts stundās un dažādos saules spožumos nodrošina guļamistabā pilnīgu tumsu.
Melnā toņa smalkums un eksperimenti
Mājas koncepts bija pārdomāts, bet vienlaikus tika eksperimentēts arī ar dizaina elementiem. Minimālisma stila privātmājā izmantotas dažas pasaules inovācijas, viena no tām ir betona panelējums (LCD Concrete), kas izgatavots no atvieglota, poraina betona, izvēlei piedāvājot daudzveidīgu faktūru un toņu klāstu. Dizaina vadlīnija aptvēra dabīgos materiālus: akmens, betons, stikls. Tīru līniju materiāli, eleganti un vienkārši. Bet kokam atļauts izpausties ar ornamentālāku zīmējumu. Runājot par sarežģītu materiālu lietojumu, jāpiemin lielformāta flīzes sanitārajā mezglā, kas izbūvēts kā funkcionāls un universāla plānojuma bloks – tādu savos apartamentos izvēlējušies integrēt arī citi pasūtītāji, jo telpas dalījums ļauj to suverēni izmantot diviem cilvēkiem. Melnā toņa smalkums caurvij māju kā uzticams pavadonis. Mēbeles (sēdmēbeles un žurnālgaldiņi), dimmējamie gaismas ķermeņi, kas vadāmi ar mobilo aplikāciju, tika meklēti pie ražotājiem, atrodot augstvērtīgus risinājumus ne tikai Itālijas dizaina tirgū, bet arī citviet Eiropā. Būtiskākais kritērijs bija dizaina un funkcijas kvalitāte pasūtītājam vēlamā stila ietvaros. Lielākā daļa telpu aprīkojuma – iebūvētās mēbeles – ir Latvijas galdniecības amatnieku darbs, kas izgatavoja dizaina mēbeles saskaņā ar Alekseja Čurbakova izstrādātajiem projektiem, daudzviet iestrādātas stiklotas mēbeļu durvis ar melnu stiklu. Eleganto melno, kas prevalē mājas interjerā, kompensē katrā telpā esošā apjomos ievērojamā stiklotā fasāde un caur to redzamā dabas klātbūtne, pat pirts stiklojuma īpatnības ļauj saredzēt dārzu, bet neļauj ielūkoties pirts telpā no āra. Melns interjers ir prasīgs pret savu lietotāju, tas ir izsmalcināts, neviens no toņiem nav tik noslēpumains un intriģējošs, tajā pašā laikā elegants un minimāls emociju izpausmēs kā melnais. Ja ir prasme lietot melno, tas ir lielisks fons ikdienas dzīvei. Aleksejam Čurbakovam patīk strādāt ar melno, bet tas diezgan reti tiek iekļauts pasūtītāju vēlmju sarakstā.
Eksperiments bija Wall and Deco ārā izmantojamās tapetes, ar tām var aplīmēt fasādes, un privātmājā tās iekļautas terases dizainā. Nu jau kā gads apkārt, bet tapetes kalpo nevainojami arī kaprīzajos āra laika apstākļos. Ja nepieciešams, tās var viegli notīrīt ar ūdeni vai nomazgāt. Rēķinoties ar laika apstākļiem, terase ir zem jumtiņa – nišā, un aprīkojumā ir gan kamīns, gan grils, abas ierīces ir ar kortena apdari.
Ēka būvēta uz lentveida pamatiem, tai ir viens stāvs, nesošās konstrukcijas ir no gāzbetona blokiem, stiklotas fasādes.